Czym jest styl business casual?

woman in black long sleeve shirt sitting on brown wooden bench

Jednym z rodzajów dress code’u jest styl business casual. Na czym on polega? Co włożyć? Kiedy można go wybrać?

Czym jest business casual?

Ten styl jest rozwiązanym idealnym na spotkania biznesowe o bardziej luźnym charakterze niż ten formalny. Business casual daje nam sporo swobody. To oznacza, że panowie mogą zdjąć krawaty, a panie włożyć buty z odkrytym palcem i koszulę w jaskrawym kolorze.

Co mogą włożyć panie?

Na spotkanie możesz włożyć bluzkę lub koszulę w odważniejszym kolorze niż klasyczna biel czy pastele. Jeżeli chciałabyś wybrać jakieś niekrzykliwe wzory, to śmiało! Koszula nie musi być włożona do spodni.

Przy wyborze spódnicy lub sukienki zasada jest prosta – nie krótsza niż rąbek przed kolano. Raczej ołówkowa, nie plisowana. Zdecydowanie nie nadmiernie obcisła, ale i niezbyt obszerna. Spódnica powinna być elegancka, raczej gładka, bez głębokich rozcięć.

Nie mogą być to sukienki typowo letnie czy plażowe. Możesz natomiast wybrać dopasowaną do figury sukienkę z jednolitego, gładkiego materiału lub z delikatnym wzorem. Powinnaś natomiast pamiętać o rajstopach lub pończochach. Jeżeli chodzi o spodnie to najlepszy będzie klasyczny wzór, mogą być w intensywnym kolorze, ale góra powinna być stonowana, aby zachować równowagę.

Na górę stroju można wybrać marynarkę lub sweter typu cardigan, który nadaje miękkości całej stylizacji. Jeżeli chodzi o marynarkę, to możesz pozwolić sobie na intensywny kolor i bardziej swobodny krój.

W roli obuwia idealne będą czółenka i półbuty na niewielkim obcasie, dopuszczalne są też baleriny i buty z odkrytym palcem. Buty mogą mieć odważny kolor, ważne, żeby były wygodne, niezniszczone, czyste i niezbyt wyzywające.

Jeżeli chodzi o dodatki, to biżuteria, torebki, paski mogą być nieco bardziej kolorowe, ale raczej lekkie. Dobrze sprawdzi się lita skóra, torebka powinna mieć dość sztywną, określoną strukturę, trzeba zrezygnować z torebek z cienkich materiałów, które mogą się gnieść.

Zasada, której należy się trzymać, kiedy wybiera się dodatki, to spójność z resztą stroju i powściągliwość w dobieraniu wzorów.