Jak rozciągać skórzane buty?

two person standing wearing black loafers

„Cóż ci z tego, że w domu spokój, skoro masz ciasne buty?” – to kirgiskie porzekadło nie wymaga odpowiedzi. Każdy, kto kiedykolwiek musiał męczyć się w zbyt małych butach, potrafi docenić komfort, jaki daje właściwy rozmiar.

Zdarza się jednak, że buty, które zdawały się być odpowiednie, stają się zbyt ciasne. Dzieje się tak zwłaszcza z butami skórzanymi, ponieważ to tworzywo naturalne, które nieustannie pracuje i jest podatne na zewnętrzne okoliczności. Na szczęście, nie ma potrzeby, by pozbywać się skórzanych butów, które są odrobinę za ciasne. Istnieje wiele sprawdzonych metod rozciągania obuwia, dzięki którym nasze stopy nie będą skazane na otarcia i rany.

Jedną z najstarszych metod jest wkładanie do butów drewnianych prawideł, które nie tylko rozciągają obuwie, ale też zapobiegają powstawaniu odkształceń. Sposób, znany już dziesiątki lat temu, sprawia, że buty zachowują swój naturalny fason.

O wiele nowszą metodą jest zastosowanie specjalnego preparatu, który można znaleźć nawet w sieciach popularnych sklepów obuwniczych. Specyfik w postaci sprayu lub pianki powoduje, że skóra zmiękcza się i jest bardziej rozciągliwa.

Preparaty te doskonale sprawdzają się w połączeniu z prawidłami, ponieważ sprawiają, że skóra jest bardziej podatna na modelowanie. Jeśli akurat nie mamy dostępu do prawideł, wystarczą nasze własne stopy. Preparat stosuje się wewnątrz buta, a następnie zakłada buty i chodzi w nich aż do wyschnięcia. Czynność należy powtórzyć, jeśli po pierwszym zastosowaniu preparatu buty nadal będą za ciasne.

W przypadku butów z delikatnej skóry, którą można rozciągnąć bez preparatu, zaleca się chodzenie po domu w butach, pod które zakładamy dwie pary skarpetek. Daje to taki sam efekt, jakby buty były rozciągnięte przez większe stopy i może na dłuższy czas zniwelować problem.

Jeśli jednak mamy zamiar rozciągnąć buty zimowe z porządnej i solidnej skóry, a jednocześnie nie mamy zbyt wiele czasu i cierpliwości, warto poprosić o pomoc dobrego szewca. Usługa tego typu to koszt rzędu kilkunastu złotych, a efekt nie do przecenienia.