Co poradzić na obcierające buty?

person holding black stilettos

Obcierające buty potrafią zepsuć najlepiej zapowiadające się wyjście. Co poradzić na buty, które obcierają? Jak złagodzić ból stóp? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Jak uniknąć otarć i pęcherzy?

Niewłaściwie dobrane buty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, powodują, że stopy stają się podatne na obrażenia – zapalenia lub zerwania mięśni, uszkodzeń stawu skokowego. Mogą zdarzyć się także kontuzje kolan, bóle kręgosłupa, powstawanie odcisków i modzeli.

Przede wszystkim należy wybierać obuwie, które jest komfortowe, z dobrych materiałów, które pozwolą stopie oddychać. Należy unikać za ciasnych oraz za dużych rozmiarów, a także materiałów złej jakości.

Co zrobić z niewygodnymi butami

Jak tego uniknąć? Używać plastrów ochronnych. Sprawdzonym sposobem na uniknięcie bolesnych otarć i pęcherzy jest stosowanie plastrów ochronnych już w pierwszych dniach po zakupie butów. Plastry skutecznie chronią miejsca na stopach przed powstawaniem odcisków i piekących ranek.

Jeżeli buty są za małe, można spróbować je rozciągnąć. W tym celu należy włożyć grubą skarpetę na stopę, a następnie włożyć but i chodzić w nim po domu przez paręnaście minut dziennie. Innym dobrym sposobem są zapiętki wykonane z silikonu, dostępne w każdym sklepie obuwniczym.

Innym sprawdzonym domowym sposobem na niewygodne szpilki czy inne obcierające fasony obuwia jest wysmarowanie newralgicznego miejsca wewnątrz buta dowolnym kremem nawilżającym, dzięki czemu tworzywo zmięknie i rozciągnie się.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie hamulców żelowych, które niwelują niepotrzebne przesuwanie się stopy w bucie, które też może powodować ranki, a także amortyzuje nacisk na palce.

Kolejnym rozwiązaniem mogą być półwkładki lateksowe, które zapobiegają zsuwaniu się stóp o przodu, co jest szczególnie istotne w przypadku butów na obcasie. Służą także poprawie komfortu użytkowania obuwia i dopasowaniu go do nietypowych rozmiarów stóp.

Buty, które obcierają, a nie chcemy się ich pozbywać, można też dać do szewca, którzy potrafią tak rozbić obuwie, żeby stało się wygodne.

Dodaj komentarz