Domowe sposoby na ciasne buty

man and woman standing on wooden platform

Ach buty, jedne z najlepszych przyjaciół każdej kobiety. Dobrze dopasowane buty to skarb w naszej szafie. Jednak nie zawsze możemy połączyć dobrze leżące buty z oszałamiającym wyglądem, a nie zawsze możemy iść na przyjęcie w balerinach, nie mówiąc już o trampkach. Niestety jednak czasami trzeba iść na długie przyjęcie w szpilkach.

Co więc zrobić w momencie, kiedy musimy delikatnie rozbić zbyt ciasne buty? Oto lista jak rozciągnąć buty domowymi sposobami?

1 Zmiękczmy je
W sklepach obuwniczych i na stronach internetowych możemy kupić specjalne produkty do zmiękczania i rozbijania butów. Pijące i obcierające nas obuwie możemy potraktować takim preparatem. Powinien pomóc w większości przypadków. Jednak należy pamiętać o tym, by zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta. Inaczej nasze domowe rozciąganie butów może skończyć się końcem ich żywota.

2 Metoda-klasyk
Wszyscy zawsze powtarzają, że za ciasne buty trzeba rozchodzić. Gruba skarpeta i spacerki po domu. Lepsze efekty osiągniemy, kiedy użyjemy trochę wody i namoczymy wcześniej skarpetkę. Woda zmiękczy dodatkowo obuwie i ułatwi ich rozszerzenie. Jednak to nie metoda do wszystkich butów.
Ze spacerków należy też zrezygnować jeśli buty w dalszym ciągu nas uwierają i sprawiają ból. Inaczej możemy nabawić się tylko odcisków i otarć.

3 Parom butom, parom
Para wodna. Siła napędowa rewolucji przemysłowej i sposób na wszystkie buty skórzane i lakierowane. Materiały te pod wpływem wilgoci i ciepła miękną i rozszerzają się. Wystarczy nad czajnikiem z wrzątkiem przez kilka minut. Po kilku minutach kąpieli w parze zakładamy je i spacerujemy. Po około 15 minutach powinny się dopasować do stóp. Jeśli coś dalej nie będzie w nich grało – powtarzamy cały proces.

4 A może zamiast pary suszarką?
Para wodna pomaga rozciągnąć buty. Jednak podobnie może nam pomóc niezawodna suszarka. Na około 20 cm od buta kierujemy strumień gorącego powietrza. Nagrzewamy je kilka minut i podobnie jak w procesie z parą – po wszystkim zakładamy na stopy. Tu watro zaznaczyć, że jeśli buciki są bardzo ciasne, można założyć grubą skarpetkę. Po kwadransie buty powinny pasować jak ulał.

5 Jak rozbić to może młotkiem?
To nie jest wcale taka głupia sprawa, jak się może wydawać. Młoteczkiem możemy fantastycznie rozbić uwierające zapiętki. Trzeba być przy tym bardzo delikatnym.
Użycie młotka nie równa się waleniu na siłę w tył buta. Jeśli użyjemy zbyt dużej siły możemy zniszczyć but.
Najpierw musimy położyć na newralgiczne szmatkę i delikatnie obstukujemy je. Możemy po pierwszym stuknięciu zobaczyć, czy nie ma śladu na bucie. Jeśli nie ma kontynuujemy, aż delikatnie zetrzemy zapiętek.

Dodaj komentarz